Atmintis gyva, nes liudija

Penktadienį, Sausio 13 – ąją, mūsų gimnazijoje buvo minima Laisvės gynėjų diena.

Pirmoji pamoka prasidėjo  nuo pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ - languose  uždegtų žvakučių ir radijo valandėlės, kurios įžangoje nuskambėjo tokie žodžiai:

Lietuva – juk stebuklas. Mūsų valstybė visuomet kūrėsi itin sudėtingomis sąlygomis, tačiau visuomet sugebėjome keltis ir kilti, visuomet sugebėjome atkurti ir kurti savo valstybę. Mūsų laisvė ir nepriklausomybė niekada nebuvo savaime suprantama duotybė, greičiau kova ir didvyriškų pastangų pasiaukojimo rezultatas. Kaip ir 1991 m. Sausio 13 – osios naktis...

Po sugiedotos tautiškos giesmės  buvo pri(si)minta šios dienos istorija ir jos aplinkybės, skambėjo maestro V. Kernagio daina pagal B. Brazdžionio eiles „Šaukiu aš tautą“. Radijo valandėlė baigėsi žuvusiųjų šią dieną prieš 26 – erius metus pagerbimu tylos minute.

Po to mokiniai rinkosi mokyklos rekreacinėje zonoje antrajame aukšte ir stebėjo, kaip I- ųjų klasių mokiniai pirmajame aukšte laikydami žvakutes rankose sudėliojo Flashmobą „Tai – atminty“ – Sausio 13 – osios gyvą liepsnojančią datą ir dainavo E. Masytės atliekamą „Laisvę“ pagal Just. Marcinkevičiaus eiles.

Per 2 – 4 pamokas vyko pilietiškumo pamokos 6 – 8 – ų klasių mokiniams, o tuo metu į  mokyklos muziejų rinkosi mūsų mažiausieji – penktokėliai.  Jų laukė atskira programa: buvo rodomos skaidrės bei dokumentinis filmas apie Sausio 13 – ąją. Vėliau mokiniai piešė Laisvę. Taip, kaip kiekvienas ją supranta ir jaučia.

Laisvės gynėjų dienos minėjimas baigėsi filmo „Mes dainuosim“ peržiūra aktų salėje. Po peržiūros vyko aptarimas, į kurį buvo pakviestas vieną iš filme įkūnijusių personažų Petrą – Tomas Čižas. Simboliška, kad pokalbio metu darkart nuskambėjo  ryte per radijo valandėlę išgirsta  mintis: aktorius, kalbėdamas apie tai, kas paskatino sutikti atvažiuoti į mūsų  mokyklą, pasakė, jog jam norėjosi perduoti suvokimą, kad laisvė – nėra savaime suprantamas dalykas, ji labai trapi ir mes  turim būti budrūs. Aktorius pasidalino savo prisiminimais, patirtimi ir jausmais  apie tą laikmetį, atsakė į mokinių pateiktus klausimus. Tikriausiai, ne vieną nustebino, jog po 23 metų sukurtas filmas apie Sausio 13 – ąją – ne lietuvių, o britų režisieriaus.  Tai verčia susimąstyti, ką iš tiesų mūsų valstybei reiškia Sausio 13 – oji. Juolab, kad tos dienos popietę per nė vieną televizijos programą nebuvo šia tema jokios laidos (jei neminėsime per LRT transliuotų mišių). Pokalbio pabaigoje Tomas Čižas palinkėjo visiems MĄSTYTI patiems, nepriimti visko, kas yra sakoma, rašoma, kalbama kaip už gryną pinigą.  Ir – saugoti tai, ką iškovojome – laisvę.

Taigi, mūsų mokykloje Laisvės gynėjų diena neliko tik formaliai „pažymėta“ dar viena data tarp visų kitų. Kažkas svarbaus suprasta, išgirsta, pamatyta, pajausta.. Širdys buvo paliestos, sujaudintos, suvirpintos.. Tai patvirtina ir mokinių mintys..

 „Anksčiau aš negalvojau, kad Sausio 13 – oji tokia svarbi. Bet pažiūrėjusi filmą aš supratau, kad ši diena Lietuvai daug reiškia. Lietuviai apgynė Lietuvą, nes myli ją ir jiems ne tas pats, kas su ja bus toliau..“ Viktorija J., 6 c kl.

„Žiūrėdama filmą vos neapsiverkiau – buvo gaila žmonių..“ Ivona B., 6 c kl

„ ..Buvo baisiausia matant žmones, kurie gynė laisvę ir neteko gyvybės. Tie 14 žmonių visada bus mano didvyriai..“ Ernestas A., 6 c kl.

„.. Aš tą dieną jaučiausi susikaupusi ir jaučiau tiems 14 žmonių pagarbą ir dėkingumą“. Gabbrielė V., 6 c kl.

„Aš jaučiuosi blogai, kad Sausio 13 – ąją mirė tiek daug nekaltų žmonių. Aš jiems labai dėkoju, kad jie kovojo dėl mūsų LIETUVOS. Tie 14 žmonių mirė dėl mūsų laisvės.“ Karolina B., 6 c kl.

„Mokykloje mes deginom žvakutes, kalbėjom apie šią dieną, žiūrėjom filmą. Grįžusi namo paklausiau tėvų, ką jie Sausio 13 – ąją  darė. Visą dieną aš labai ilgai galvojau, kaip tie visi žmonės ten jautėsi. Ar tikėjo, kad nugalės..?“ saulė S., 6 c kl.

„Laisvė – tai kaip daina, ji turi pradžią ir pabaigą, ji ne begalinė..“ Aleksandras M., 6 c kl.

„Sausio 13 – oji – diena, kuri svarbi kiekvienam besirūpinančiam  šalies laisve. Diena, kurioje žmonės kovojo, dainavo, tikėjo savimi ir dievu be ginklų. Didžiausias Lietuvos žmonių ginklas – meilė tėvynei... Bet dabar Sausio 13 – oji tampa eiline metų diena. Vis mažiau ir mažiau ją minime..“ Justina G., IIb kl.

„Sausio 13 – oji, mano manymu, yra pati svarbiausia mūsų valstybės šventė. Buvau be galo nustebinta, kai tądien pamačiau tik ant dviejų namų mūsų gatvėje iškeltas vėliavas..“ Joana J., II b kl.

„Sausio 13 – oji, mano manymu, labai svarbi diena. Šią dieną mes turime prisiminti žmones, kurie atidavė savo gyvybę vardan Lietuvos, ir juos pagerbti..“ Gabija J., II a kl.

„.. Nors ir niekur nevykome, šią dieną paminėjome savaip: tėtis iškėlė trispalvę, o mama papasakojo apie savo išgyvenimus tomis dienomis.“ Auksė S., II b kl.

„Man laisvė reiškia labai daug. Turime gerbti ir dėkoti tiems, dėl kurių Lietuva tapo laisva. Nes jeigu ne jie, Lietuva greičiausiai būtų Rusijos sudėtyje, o lietuvių kalba – išnykusi.“ Donatas Č., II b kl.

„..Iš visos informacijos, fotografijų, vaizdo įrašų galime susidaryti įspūdį, ką žmonės išgyveno ir kaip jautėsi, kai svetimi kėsinosi į laisvę. Viliuosi, jog šie įvykiai nebepasikartos, o tie žmonės, kurie kovojo ir žuvo už mūsų laisvę, nebus užmiršti niekada“ Dešimtokas.

Monika D.